Franczyza Expo bezpiecznym wydarzeniem. Czytaj więcej
Aktualności » Czym jest sprawdzona franczyza?
Czym jest sprawdzona franczyza?

Artykuł pochodzi z serwisu Własny Biznes - patrona medialnego targów Franczyza Expo

 

Na wstępie należy podkreślić, że słowo franczyza jest bardzo często źle wymawiane, jako franczyzna, franszczyzna oraz mylone z terminem franszyza, który występuje w ubezpieczeniach i oznacza udział własny w szkodzie (franszyza integralna oraz redukcyjna).

Złośliwi mówią, że franczyza to pomysł na biznes dla ludzi bez pomysłu. Nie jest to prawdą, ponieważ w niektórych branżach dla 99,9% przedsiębiorców w Polsce, franczyza to jedyna szansa na wejście w biznes, np. sektor telekomunikacyjny lub finansowy. Ile osób może pozwolić sobie na stworzenie nowego operatora komórkowego lub banku od podstaw? A w ramach dostępnych systemów franczyzowych można otworzyć oddział banku lub sprzedawać usługi telefonii komórkowej.

Franczyza to gotowy pomysł na biznes, który polega na prowadzeniu działalności na własne ryzyko pod marką franczyzodawcy, z wykorzystaniem jego know-how, w zamian za gratyfikację finansową. System sprzedaży usług i produktów oparty jest na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami.

Istota tego systemu polega na tym, że franczyzodawca nakłada na swoich partnerów obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z wypracowaną koncepcją współpracy, ujętą w ramy tzw. systemu franczyzowego i przekazaną w formie pakietu franczyzowego, w skład którego wchodzą:

  • podręcznik operacyjny,
  • know-how,
  • marka (znak towarowy),
  • wsparcie franczyzodawcy.

Podręcznik operacyjny jest ściśle powiązany z umową franczyzową i opisuje zasady współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Know-how to poufne informacje wynikające z doświadczenia franczyzodawcy. Rozpoznawalna marka działa jako czynnik stymulujący popyt, ponieważ ludzie cenią sobie sprawdzone produkty. Ostatnim istotnym elementem jest stałe wsparcie udzielane przez franczyzodawcę, które umożliwia szybszy rozwój. Sprawdzone zasady, znana marka, wartościowe know-how i wsparcie franczyzodawcy mają w założeniu zminimalizować ryzyko bankructwa, aczkolwiek wiele również zależy od postawy franczyzobiorcy i jego zaangażowania. Należy pamiętać, że franczyza to jedynie wędka, a ryby musi złowić franczyzobiorca.

Franczyza to sprawdzony koncept biznesowy, ale nie na papierze, tylko w realiach rynkowych. Model biznesowy musi być skalowalny, powtarzalny i dochodowy. Dlatego, dwa lata to niezbędne minimum, aby zweryfikować sezonowość i porównać osiągane w tym okresie wyniki sprzedaży. Ponadto, testy muszą być przeprowadzone na co najmniej trzech jednostkach, w różnych lokalizacjach spełniających docelowe założenia i kryteria biznesowe. W wyniku tych działań franczyzodawca zdobywa niezbędne doświadczenie, tzw. know-how, które docelowo przekazuje swoim franczyzobiorcom. Ryzyko biznesowe związane z testowaniem pomysłu na biznes, poszukiwaniem efektywnego modelu biznesowego ponosi franczyzodawca. To niewątpliwa wartość franczyzy. Aczkolwiek, należy być czujnym podczas wyboru partnera, bo nie każdy franczyzodawca spełnia powyższe kryteria.

Sprawdzona franczyza

Sprawdzona franczyza to współpraca z solidnym franczyzodawcą, który posiada sprawdzony pomysł na biznes, dochodowy, powtarzalny i skalowalny model biznesowy, rozpoznawalną markę wśród klientów stymulującą popyt, know-how, czyli poufne informacje wynikające z doświadczenia franczyzodawcy oraz oferuje stałe wsparcie umożliwiające szybszy rozwój.

sprawdzona franczyza

 

Jeśli uważasz, że niniejszy wpis jest wartościowy to udostępnij go proszę. Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób. Zachęcam Cię również do przeczytania poradnika biznesowego "Pomysł na biznes. Własny StartUp czy sprawdzona franczyza?".

 

Zobacz więcej na wlasnybiznes.pl/czym-jest-sprawdzona-franczyza

Artykuł pochodzi z serwisu Własny Biznes- patrona medialnego targów Franczyza Expo.

 


II edycja Franczyza Expo już 7 marca 2020!

Chcesz pokazać swoją firmę? Zostań wystawcą.

Szukasz pomysłu na biznes? Odwiedź targi.

sprawdzona franczyza
Zobacz również
naturalna medycyna
Przepis na udaną franczyzę - Naturalna Medycyna
Naturalna Medycyna stawia na produkty zgodne z naturą. Sięga po najlepsze składniki, które zapewniają zdrowie i polepszają samopoczucie. Połącz pasję…
Czytaj więcej>>
apteka
Franczyza a apteka. Czy to dobry pomysł w świetle sporów?
W wywiadzie dla Medexpress Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, odniósł się do zarzutów w sprawie łamania kodeksu etyki…
Czytaj więcej>>
filmowe franczyzy
Najbardziej dochodowe filmowe franczyzy
Książki, plakaty, kubki, a nawet plecaki czy piórniki z ulubionymi i najbardziej znanymi filmowymi bohaterami to już codzienność. Poznaj największe…
Czytaj więcej>>
Do targów pozostało: