Ściśle ograniczona pula biletów! Kup teraz w niższej cenie! KUP BILET
Aktualności » Rodzaje franczyzy. Jaki format jest najkorzystniejszy?
Rodzaje franczyzy. Jaki format jest najkorzystniejszy?

Pierwszą decyzją, którą podejmuje franczyzobiorca, jest zainteresowanie się typami franczyzy i sprawdzenie, jaki jest najbardziej korzystny dla niego. Sprawdź rodzaje franczyzy.

Ludzie są różni i odpowiadają im różne modele biznesowe. Odnosi się to również do franczyzy, która oferuje wachlarz możliwości potencjalnym franczyzobiorcom. Co przede wszystkim jest wyróżnikiem? Rodzaje franczyzy zależą w dużej mierze od poziomu samostanowienia w obrębie marki. Można przyjąć produkt w określonych ramach jako gotowy biznes w prostszym modelu zarządzania. Inną opcją jest jednak większa swoboda i możliwość działania w ramach brandu.

MAŁE I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA A COVID-19 [RAPORT]

Rodzaje franczyzy

Franczyza formatu biznesowego

Franczyza w formacie biznesowym jest najczęstszym rodzajem systemu franczyzowego. Ten system jest tym, co większość ludzi określiłaby jako „typową” franczyzę. W zamian za opłatę franczyzobiorcy otrzymują prawa do używania nazwy marki, znaków towarowych i działania zgodnie z ustalonym biznesplanem. Zazwyczaj franczyzobiorcy muszą przestrzegać wielu zasad, obejmujących wszystko - od marketingu, przez uniformy personelu, po godziny otwarcia.

To od franczyzodawcy zależy zdecydowana większość obowiązujących reguł. Niektórzy wydają kompleksowe wytyczne i pozostawiają franczyzobiorcom otwarte drzwi, gdy tylko potrzebują wskazówek lub wsparcia, podczas gdy inni chcą być obecni w toku pracy franczyzobiorców.

Chociaż z pozoru franczyza w formacie biznesowym może wydawać się restrykcyjna, jest to jedna z najlepszych franczyz dla niedoświadczonych właścicieli firm. Model biznesowy franczyzodawcy został wypróbowany i przetestowany z udokumentowanymi sukcesami. Teoretycznie wszystko, co franczyzobiorca musi zrobić, to podążać za systemem franczyzowym, aby osiągnąć sukces.

Większość największych światowych marek franczyzowych korzysta z tego formatu, w tym McDonald's, Subway, Costa Coffee i KFC. Typowym znakiem rozpoznawczym franczyzy przyjmującej ten popularny format biznesowy jest nieprzypadkowy poziom podobieństwa w wielu lokalizacjach, od wystroju po produkty i sposób, w jaki witają pracownicy.

Zarządzanie franczyzą

Podobnie jak franczyza w formacie biznesowym, franczyzobiorcy zarządzający otrzymują szkolenia, wsparcie i porady od franczyzodawcy w zamian za opłaty. Jedyną różnicą jest to, że franczyzobiorca skupia się na wzroście i rozwoju firmy, a nie jest mocno zaangażowany w prowadzenie operacyjne. Ta koncepcja jest często atrakcyjna dla osób z wcześniejszym doświadczeniem w zarządzaniu lub franczyzobiorców, którzy chcą wejść do sektora bez niezbędnych kwalifikacji/doświadczenia do faktycznego wykonywania pracy. Bezpośrednia praca z produktem lub usługą jest w tym momencie przekazywana w ręce zatrudnionych pracowników.

Franczyza dystrybucji produktów

Jest to znacznie mniej popularny system franczyzowy, w którym franczyzodawca dostarcza produkty do sprzedaży franczyzobiorcy. Jest to podobne do licencjonowania.

Jak w przypadku każdego modelu biznesowego, dystrybucja produktów ma swoje wady i zalety. Najważniejszą korzyścią jest to, że franczyzobiorca ma mniej zasad, których musi przestrzegać i ma większą swobodę w prowadzeniu biznesu tak, jak chce. Oczywiście nadal istnieją pewne wytyczne, których należy przestrzegać, ale nie są one tak wszechstronne, jak format biznesowy lub franczyza zarządzania.

Główną wadą dystrybucji produktów jest to, że franczyzobiorcy nie otrzymują żadnego wsparcia ani szkolenia od franczyzodawcy. W rezultacie system ten może nie działać dla nowego, niedoświadczonego franczyzobiorcy. Jeśli jednak jest się bardziej pewnym siebie lub przedsiębiorczym, może to być bardzo satysfakcjonujące.

Franczyza EXPO
5 marca 2022, Warszawa

Więcej informacji na www.franczyzaexpo.pl

Sprawdź nas także na Facebooku:

Facebook Franczyza EXPO

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Franczyza dla studentów

CZYTAJ TAKŻE:

Dołącz do liderów franczyzy

Franczyza Expo Team

Rodzaje franczyzy
Zobacz również
Doradztwo franczyzowe
Doradztwo franczyzowe – kiedy należy skorzystać z pomocy?
Raz po raz na rynku pojawiają się nowe możliwości prowadzenia biznesu. Coraz więcej firm obiera skalujący model biznesowy, rozwijając sieć…
Czytaj więcej>>
Franczyza EXPO - kolejny raz połączyliśmy biznes
Za nami kolejna edycja Targów Franczyza EXPO! Już 3. raz spotkaliśmy się, aby rozmawiać o branży franczyzowej, nawiązać kontakty i…
Czytaj więcej>>
biznes
Znajdź idealny biznes dla siebie! Franczyza EXPO już 4 września
Już w tę sobotę, 4 września od 10:00 do 17:00. Jeden dzień, by zmienić przyszłość biznesu. Franczyza EXPO to najważniejszy…
Czytaj więcej>>
Do targów pozostało: