Ściśle ograniczona pula biletów! Kup teraz w niższej cenie! KUP BILET
Aktualności » Małe i średnie przedsiębiorstwa a covid-19 [RAPORT]
Małe i średnie przedsiębiorstwa a covid-19 [RAPORT]

Badanie „COVID-19 Business Pulse Survey – Polska” zrealizowane przez Bank Światowy i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pokazało, jak małe i średnie przedsiębiorstwa radzą sobie ze skutkami pandemii.

Dwie edycje badania zrealizowane w 2020 r., maj-czerwiec i wrzesień-październik, odbyły się w różnych warunkach gospodarczych. Wiosną firmy korzystały ze stopniowego otwierania gospodarki, a jesienią musiały się mierzyć z wprowadzaniem nowych restrykcji.

Małe i średnie przedsiębiorstwa – gotowość do działania

We wrześniu i październiku odsetek otwartych firm wynosił prawie sto procent – 97. We wcześniejszej turze badania wynik ten oscylował w granicach 91 procent.

O czym to świadczy? Z jednej strony pierwotna tura jesiennych obostrzeń była mniej dotkliwa dla gospodarki. Z drugiej, w ludziach jest mniej strachu przed otwieraniem biznesów. Zauważyli, że utrzymanie płynności finansowej w czasach pandemii to priorytet.

Efekt covid-19

Choć wpływ COVID-19 na sprzedaż jest nadal powszechny, to w odpowiedziach przedsiębiorców widać, że ich zdaniem sytuacja się poprawiła. Podczas kiedy wiosną prawie 70 procent badanych deklarowało spadek sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r., jesienią odpowiedziała tak już tylko nieco ponad połowa firm. Ponadto, skala spadków jest znacznie mniejsza niż wiosną. Średni spadek wyniósł 17 proc. w porównaniu do 30 proc. w pierwszej edycji badania.

Analizy pokazały, że z powodu pandemii większość respondentów borykała się ze wzrostem wskaźnika kosztów do przychodów. 72 procent firm doświadczyło albo spadku przychodów przy wyższych lub niezmienionych kosztach, albo niezmienionych przychodów przy wyższych kosztach. Dodatkowo, co trzecia firma zmaga się ze spadającą sprzedażą i rosnącymi kosztami. Jedna trzecia ankietowanych podniosła cenę swojego najważniejszego produktu lub usługi.

Pełne badanie można znaleźć na:
RAPORT

Droga do sukcesu nigdy nie była krótsza! Już dziś dołącz do Franczyza EXPO!

Zarejestruj się już dziś i znajdź biznes szyty na miarę!

Sprawdź nas także na Facebooku:

Facebook Franczyza EXPO

Złotym sponsorem eventu jest Xtreme Fitness Gyms. Srebrnymi Carrefour Express oraz Zdrowa Krowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Franczyza dla studentów

CZYTAJ TAKŻE:

Dołącz do liderów franczyzy

Franczyza Expo Team

Małe i średnie przedsiębiorstwa
Zobacz również
Koronawirus a biznes
Koronawirus a biznes. Największe wyzwania w dobie covid-19
Mimo że pandemia towarzyszy nam już rok, nadal nie wszystkie przedsiębiorstwa zdołały się do niej zaadaptować. Czynników na nie oddziałujących…
Czytaj więcej>>
konsumenci
Polski handel 2020. Konsumenci - czy covid-19 trwale wpłynie na zmianę ich nawyków?
Pandemia zapoczątkowała trend cyfryzacji zakupów. Na ile jest on trwały? Czy konsumenci zrezygnują z dotychczasowego modelu zakupowego i na stałe…
Czytaj więcej>>
5asec
5àsec na targach Franczyza Expo 2019!
5àsec dołącza do grona wystawców w sektorze usług dla konsumentów. 5àsec jest światowym liderem na rynku pralniczym i największą w…
Czytaj więcej>>
Do targów pozostało: