Jeszcze kilka miesięcy temu koronawirus miał być końcem dla wielu przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że są też pozytywne wieści – zlikwidowano mniej firm niż w zeszłym roku.
Kwietniowy lockdown okupiony został gigantycznymi stratami ekonomicznymi. W efekcie w drugim kwartale 2020 roku realny produkt krajowy brutto Polski spadł o 8,9 proc. względem poprzedniego kwartału – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że Polska jako kraj znalazła się w najgłębszej recesji od 25 lat.
Koronawirus a firmy
Nie odbiło się to jednak na krajowych firmach tak gwałtownie, jak można by się było tego spodziewać. Jak podało Ministerstwo Rozwoju liczba wniosków dotyczących likwidacji firm spadła w porównaniu do 2019 roku. Szacuje się, że jest ich około 14 tysięcy mniej niż wcześniej. Wzrosła natomiast liczba tych o zawieszenie działalności o około 11 tysięcy. Portal FranczyzaInfo.pl dodał, że w pierwszej połowie 2020 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 70,3 tys. wniosków dot. likwidacji działalności gospodarczej. W porównaniu z okresem z ubiegłego roku, liczba ta zmniejszyła się o prawie 13,8 tys. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 roku było ich bowiem 84,1 tys.
Nie ulega wątpliwości, że zapewne duży wpływ na decyzje przedsiębiorców miał program pomocowy przygotowany przez polski rząd na okoliczność pandemii. W nim znalazły się między innymi dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym czasem pracy, przesunięcia terminów płatności zaliczek na podatek dochodowy, płatności podatku od przychodów z budynków, ubezpieczenia eksportowe, a także pożyczki dla mikroprzedsiębiorców w kwocie do 5000 zł.
Nie wszyscy jednak patrzą tak pozytywnie na przedstawione dane. - Przedsiębiorcy w obawie przed obowiązkiem zwrotu znacznych kwot, które otrzymali z PFR, kontynuują działalność pomimo znaczącego spadku obrotów. Ponadto sytuacja na rynku pracy też nie napawa optymizmem. Na jesień są zapowiadane zwolnienia w firmach związanych z branżą automotive oraz w górnictwie. Przedsiębiorcy, mając w perspektywie szukanie nowego źródła utrzymania, wolą też kontynuować działalność przy redukcji kosztów i oczekiwać na lepsze jutro - tłumaczy Adam Parola, radca prawny.
Warto dodać, że już w maju z pakietów tarczy antykryzysowej skorzystało ponad milion osób. Najpopularniejszym rozwiązaniem była przerwa we wnoszeniu opłat składek ZUS. Ją wybierało czterech na dziesięciu przedsiębiorców.
Same sprawdzone franczyzy, które mądrze poprowadzą i gwarantują sukces w branży znaleźć będzie można podczas targów Franczyza EXPO. Obędą się już 6 marca 2021 w prestiżowej lokalizacji – na PGE Narodowym w Warszawie. Zapewniamy - tam nie będzie ludzi z przypadku. Zarejestruj się już dziś i znajdź biznes szyty na miarę!
Sprawdź nas także na Facebooku:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CZYTAJ TAKŻE:
Franczyza Expo Team
