Ściśle ograniczona pula biletów! Kup teraz w niższej cenie! KUP BILET
Aktualności » Franczyza a apteka. Czy to dobry pomysł w świetle sporów?
Franczyza a apteka. Czy to dobry pomysł w świetle sporów?

W wywiadzie dla Medexpress Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, odniósł się do zarzutów w sprawie łamania kodeksu etyki zawodowej w kontekście franczyzy aptek.

Nie tak dawno Krajowy Zjazd Aptekarzy uznał, że jeśli ktoś działa jako franczyzobiorca w tej branży, łamie kodeks etyki zawodowej. Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dziwi się tej opinii i podkreśla, że należy określić zasady franczyzy tak, by nie naruszały ustawy „Apteka dla Aptekarza”.

Spory sądowe w branży aptekarskiej

- Ustawa, która w 2017 roku weszła w życie zawiera zapis, który jest bardzo niejasny. Mówi on, że jeśli występuje stosunek zależności między podmiotami prowadzącymi apteki, to można go zakwalifikować do niedozwolonej koncentracji, czyli prowadzenia aptek powyżej dozwolonych czterech. Nie wiadomo do końca jednak, co oznacza termin „stosunek zależności”. Sprawy są rozstrzygane w sądach, ponieważ wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni uznają, że każda franczyza jest podobnym stosunkiem zależności. Pytanie jest takie, czy w tym momencie nie trzeba doprecyzować terminu i nie zmienić ustawy. Franczyza jako sposób na prowadzenie gospodarczej jest na całym świecie przyjęta jako bardzo dobry instrument zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą do biznesu – mówi Adam Abramowicz.

apteka

Franczyza dobrym rozwiązaniem dla biznesu

Każdy instrument, który powoduje, że przedsiębiorca łączy się w pewne organizacje i daje mu możliwości lepszego oddziaływania na konsumenta i lepszą pozycję na rynku, powoduje, że w momencie zmiany prawa polski kapitał będzie miał lepszą i mocniejszą pozycję na rynku. - Kiedyś działałem w sieci franczyzowej handlu spożywczego. Utworzyliśmy ją po to, by wspólnie osiągać lepsze efekty na rynku konkurencyjnym, na który firmy zagraniczne zostały dopuszczone. Franczyza jest dobrym instrumentem dla tych, którzy wchodzą do biznesu. Ułatwia rozpoczęcie i prowadzenie swojego przedsiębiorstwa. Daje również możliwości wspólnego działania, a więc zwiększa możliwość utrzymania się na rynku w zderzeniu z większymi podmiotami - dodaje rzecznik.

Istotne do rozróżnienia są rodzaje franczyz i zachodzące w nich zależności. Te „twarde” bardzo mocno określają reguły panujące w relacji biznesowej i nie pozwalają franczyzobiorcy na zbyt dużą swobodę. „Miękkie” to z kolei spora autonomia zarządzającego, który od franczyzodawcy otrzymuje jedynie najpotrzebniejsze wsparcie. Pytanie, czy oba te modele powinny być traktowane równo w świetle ustawy „Apteka dla Aptekarza”. - Ustawa stworzyła sporo problemów prawnych. Wystąpiliśmy o doprecyzowanie jak rozumieć pewne zapisy. Problemami są choćby dyżury apteczne i to, ze nikt nie dba o to, kto ma zadbać o koszta. Sporów jest jednak dużo więcej – wyjaśnia Adam Abramowicz.

Same sprawdzone franczyzy, które mądrze poprowadzą i gwarantują sukces w branży znaleźć będzie można podczas targów Franczyza EXPO. Obędą się już 8 maja 2021 w prestiżowej lokalizacji – na PGE Narodowym w Warszawie. Zapewniamy - tam nie będzie ludzi z przypadku. Zarejestruj się już dziś i znajdź biznes szyty na miarę!

Sprawdź nas także na Facebooku:

Facebook Franczyza EXPO

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Franczyza dla studentów

CZYTAJ TAKŻE:

Dołącz do liderów franczyzy

Franczyza Expo Team

apteka
Zobacz również
Bezpieczna franczyza
Bezpieczna franczyza to pewne zarobki. Mamy ją dla ciebie
Bezpieczna franczyza to najlepsze możliwe rozwiązanie biznesowe. Plan działania jest znany, a zyski pewne. Takie rozwiązania można znaleźć podczas Franczyza…
Czytaj więcej>>
Franczyza do 5 tysięcy złotych
Franczyza do 5 tysięcy złotych. Biznes, na który stać każdego
Rynek franczyz się rozwija. To, co jeszcze nie tak dawno wydawało się rozwiązaniem dla osób dysponujących dużym wkładem własnym, dziś…
Czytaj więcej>>
zalety franczyzy
Największe zalety franczyzy dla każdego franczyzobiorcy
Otwarcie własnego biznesu bywa dla młodego przedsiębiorcy stresujące. W tej sytuacji łatwiej jest wybrać franczyzę, która jest sprawdzonym modelem inwestycyjnym.…
Czytaj więcej>>
Do targów pozostało: